lunas
09 آذر 1401 - 14:03

قاضی زاده هاشمی سازوکار جدید تخصیص «مسکن ایثارگران» را تشریح کرد

رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران سازوکار جدید تخصیص مسکن ایثارگران را تشریح کرد و گفت: 30 درصد منابع مورد نیاز این پروژه را پیمانکار تامین می کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در مورد ساز و کار اجرای پروژه‌های مسکن ایثارگران گفت: مسکن ایثارگران سریع تر به نتیجه می‌رسد وقتی نازک کاری تمام شود، در این مرحله از ایثارگران ثبت می‌شود، آورده اولیه را می دهند، منزل را تحویل می گیرند و شروع به پرداخت اقساط می‌کنند. فاصله بین پرداخت منابع مالی و تحویل مسکن دو تا سه ماه است.

وی ادامه داد: آورده اولیه اجرای این پروژه ها را پیمانکار می‌آورد، آورده ایثارگران زمین رایگان و پروانه های رایگان است، تامین زمین، پروانه و انشعابات بر عهده دولت است که آورده ایثارگران است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه برای اینکه بتوان برای این پروژه ها وام گرفت باید ۳۰ درصد پروژه پیشرفت داشته باشد، اظهار داشت: مبلغ مورد نیاز برای اجرای ۳۰ درصد پروژه را پیمانکار می‌آورد و بعد از آنکه منابع بانکی دریافت شد که این تسهیلات شامل هزار وام به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان است، آن زمان مسکن ایثارگران آماده واگذاری می‌شود.

وی گفت: در مرحله بعد از ایثارگران مشمول ثبت نام می‌شود، آورده شان به نرخ روز منطقه با قید زمین رایگان محاسبه می‌شود، ایثارگران، آورده را پرداخت می کنند، کلید خانه را دریافت کرده و پرداخت تسهیلات ۱۰ ساله را آغاز می‌کنند.

رئیس بنیاد شهید اظهار کرد: در مدل فعلی فرد باید ۳ تا ۴ قسط پرداخت کند، که مشمول دو تا سه تورم می شود، بعد به متقاضی می‌گویند پولی که پرداخت کردی کم است، برخی افراد نمی توانند منابع را تامین کنند، و پروژه ها متوقف می‌شود. مسکن مهر و جهش ملی مسکن با همین چالش مواجه بودند.در مدلی که ما طراحی کردین چون آورده اولیه را پیمانکار می آورد این مشکل ایجاد نمی شود.

رئیس بنیاد شهید خاطرنشان کرد: طبق قانون جهش ملی مسکن هر جا پروژه ای طبق این قانون اجرا شود باید ۵ درصد پروژه را به ایثارگرانی بدهند که بنیاد شهید معرفی می‌کند.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 890291